Někdy nejobtížnější věcí, jak ušetřit peníze, je … je dobré začít! Tento podrobný průvodce vám řekne, jak ušetřit peníze, a také vám pomůže vyvinout jednoduchou realistickou strategii, takže můžete ušetřit na všechny své krátkodobé i dlouhodobé cíle v oblasti úspor.

Ušetřete náklady

Prvním krokem, jak začít dobře šetřit peníze, je zkontrolovat přesně, kolik utratíte. Sledujte všechny své výdaje – to znamená, veškerou kávu, domácí potřeby a dokonce i tipy.

Po získání dat uspořádejte čísla podle kategorií, jako jsou poplatky, potraviny nebo půjčky, a sečtěte každou částku. Pomocí výpisů z kreditní karty a bankovního účtu se ujistěte, že je vše v pořádku – a nezapomeňte na žádné výdaje.

Tip: Vyhledejte bezplatný nástroj pro sledování výdajů, který vám pomůže začít. Výběr digitálního programu nebo aplikace může pomoci automatizovat část této práce.

Rozpočet na úspory

Až budete mít představu o tom, co za měsíc utratíte, můžete začít organizovat registrované výdaje do přiměřeného rozpočtu. Váš rozpočet by měl určit, jak se vaše výdaje porovnají s vaším příjmem. Toto vše děláte proto, abyste svůj rozpočet rozvážně naplánovali, abyste mohli snížit nadměrné výdaje. Nezapomeňte zahrnout náklady, které se vyskytují pravidelně, např. Čtvrtletně, například údržba automobilu.

Tip: V této fázi uveďte kategorii úspor – zkuste ušetřit 10 až 15 procent svého příjmu.

Najděte způsoby, jak snížit výdaje

Pokud jsou vaše výdaje tak vysoké, že nemůžete ušetřit tolik, kolik chcete, možná je čas je přiměřeně omezit? Identifikujte irelevantní věci, na které můžete utratit méně, například zábavu nebo jídlo. Hledejte způsoby, jak ušetřit fixní měsíční výdaje, jako je televize a mobilní telefon.

Zde je několik návrhů, jak snížit vaše denní výdaje:

Využijte bezplatné zdroje, jako jsou bezplatné nebo levné události, ke snížení nákladů na zábavu.

Zrušte předplatné a členství, které nepoužíváte – zejména pokud jsou automaticky prodloužena.

Zavazujte se k jídlu, např. Jednou za měsíc, a pokuste se najít místa, která spadají do kategorie „levné jídlo“.

Dopřejte si „čas na vychladnutí“ a počkejte několik dní, než vás vábí irelevantní nákup.

Stanovte cíle úspor

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze, je stanovení cíle. Začněte tím, že přemýšlíte o tom, na čem můžete ušetřit – můžete se vdávat, plánovat dovolenou nebo spořit na důchod. Pak zjistěte, kolik peněz budete potřebovat a kolik času vám může ušetřit.

Tip: Stanovte malý, dosažitelný krátkodobý cíl na něco chladného a tak velkého, že pravděpodobně nebudete mít hotovost, abyste jej mohli zaplatit, jako je například nový smartphone nebo vánoční dárky. Dosažení menších cílů – a využití odměny, kterou jste uložili – vám může poskytnout psychologický impuls, díky němuž bude pro vás spoření důležitější.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *