Dobře naplánované uspořádání kuchyně povede k příjemnějšímu vaření a podávání jídel. Hůře uspořádaná kuchyně, se špatně umístěným kuchyňským náčiním a špatně uspořádanými pracovišti, může zase udělat z vaření mučení. Podívejte se na naše praktické tipy a vytvořte ergonomickou kuchyň snů!

Věnujte pozornost dobrému uspořádání předmětů a kuchyňských pomůcek

Pokud má být Vaše kuchyně praktická a ergonomická, musíte se ujistit, že každý detail je promyšlen do posledního puntíku. Nezapomeňte umístit prkénko na krájení a nože blízko sebe. To se může zdát triviální, ale pokud položíte prkénko a nože na druhý konec kuchyně, rychle zjistíte, že při přípravě jídla ztratíte příliš mnoho času.

Toto je pouze jeden z mnoha příkladu – nyní přemýšlejte o množství malých věcí, které máte v kuchyni – počínaje šálky a končíc většími či menšími kuchyňskými spotřebiči. Pokud nebudou v optimálních místech, budete se muset při přípravě večeře opět naběhat. Pamatujte, že vaření by mělo být potěšením, ne mučením!

Kuchyňský trojúhelník

Možná jste už slyšeli o pracovním trojúhelníku v kuchyni? Kuchyňský trojúhelník popisuje optimální cestu, kterou musíme přejít pří přípravě jídla. Cípy trojúhelníku označují: ledničku, dřez, a varnou desku/sporák. Nejdůležitější je, aby mezi těmito body byla jak nejkratší vzdálenost, kterou je třeba překonat, abyste ušetřili čas strávený zbytečným chozením po kuchyni.

Tento základní koncept odráží pohyb v naší kuchyni, jako tři ramena trojúhelníku. Zóna ledničky je začátkem trasy, kde vybíráte produkty, dalším bodem bude dřez, tzn. mytí produktů. Posledním bodem trojúhelníku bude sporák, kde vaříte. Mezi každou zónu vkládáme nejdůležitější položky, které nám pomáhají při plnění těchto úkolů a voila, jste přípraveni!

Nádobí v kuchyni

Pojďme k vlastnímu uspořádání různých věcí v kuchyni.

Nádobí by mělo být uloženo v blízkosti myčky, aby se poté snadněji uklízelo. Samozřejmě by měla být myčka také umístěna v blízkosti samotného dřezu, nejlépe pod ním nebo někde poblíž, protože je to právě z dřezu, odkud do myčky špinavé nádobí umisťujeme.

Police s nádobím musí být umístěny tak, abyste mohli pohodlně sáhnout po miskách a talířích. Tento komfort dosáhnete díky otočným skříňkám, výsuvným šuplíkům nebo také pohyblivým policím. Díky tomu budete mít k nádobí vždy snadný přístup. Tímto způsobem si krok za krokem upravujete svou ergonomickou kuchyň.

Umístění kuchyňských spotřebičů

Dalším problémem, který často vzniká při sestavování ergonomické kuchyně, je nefunkční uspořádání malých nebo středních kuchyňských spotřebičů, například mixéru, kuchyňského robota, odšťavňovače.

Existuje však velmi snadné řešení, které tento problém vyřeší! Jedná se o instalaci speciální skříně s místem pro všechny kuchyňské spotřebiče. Díky tomu získáte více místa a pořádku na pracovní desce, protože seskupíte všechna zařízení do jedné, vyhrazené a velké skříňky, namísto toho, aby Váš kávovar nebo odšťavňovač nezabíral cenný prostor nahoře, kde můžete odložit např. prkénko na zeleninu.

Další výhodou tohoto řešení je skutečnost, že skříňka na vybavení může být uzavřena a veškeré kuchyňské vybavení bude elegantně skryto.
Tyto nápady mohou být spojeny s nákupy a zvýšenými náklady. To však není důvod vzdát se renovace a učinit kuchyni ergonomičtější. Rychlá půjčka společně s výše uvedenými radámi Vám jistě pomohou změnit aranžaci a budete mít vše pod rukou!

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *